Zpět
25.03.2020, Ředitelka Školy

Tisková zpráva MPSV

Ošetřovné až do 13. narozenin a po celou dobu uzavření škol. Poslanci podpořili návrh ministryně Maláčové

24. 3. 2020

Poslanci dnes podpořili návrh na rozšíření ošetřovného z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí. Nově by mělo být zaměstnancům propláceno po celou dobu uzavření škol a dalších zařízení. Rozšiřuje se také nárok na ošetřovné, a to pro všechny děti mladší 13 let. Změny budou platné pouze po dobu trvání mimořádných opatření vlády pro boj s epidemií COVID-19.

Více se dočtete v příloze:   Tisková zpráva 

Je umožněno střídání rodičů v ošetřovném více než jednou během mimořádného opatření, přičemž vystřídání není možné v jednom kalendářním dnu.

Ošetřovné je možné čerpat i z důvodu péče o nezaopatřené dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost) a nemůže navštěvovat školu z důvodu jejího uzavření na základě mimořádného opatření při epidemii.

Žádosti budou vyřizovány přes OSSZ (formulář žádosti potvrdí škola, podepíše rodič a předá na OSSZ).

Rodiče, kteří již o ošetřovné požádali, nemusí vypňovat novou žádost. Čerpání dávky by se mělo automaticky prodloužit a ošetřovné se bude vyplácet i zpětně, tedy i za dny, kdy zákon neplatil.

Ošetřovné pro OSVČ přešlo pod Ministerstvo průmyslu a obchodu. Podmínky ošetřovného pro rodiče OSVČ jsou stejné jako pro rodiče zaměstnané, s výplatou ošetřovného pro OSVČ ve výši 424 na den